Pociťujete bolesť v bedrách alebo v chrbte? Ráno vstávate z postele celí dolámaní? Cítite, že máte stuhnutú šiju alebo vás niekedy bez zjavnej príčiny pobolieva hlava?
Ak áno, pravdepodobne rozmýšľate nad návštevou odborníka. Možno však váhate, kam vlastne konkrétne máte ísť. Či ísť na masáž, alebo na fyzioterapiu.
Kto to je a čo vlastne robí fyzioterapeut?
Nasledujúce riadky vám poradia a odpovedajú na všetky vaše otázky.
Odkiaľ sa vzala fyzioterapia?
Zmienky o tomto odbore pochádzajú z dávnej histórie. Už pred 2500 rokmi v časoch Hippokrata sa totiž hovorilo o blahodarnom účinku pohybu na ľudský organizmus. Od tých čias sa odbor vyvíjal a zdokonaľoval spoločne s pokrokom vedy o ľudskom tele.
Na svoj vrchol si však musel počkať až do 20. storočia, kedy došlo k veľkým objavom na poli neurológie, neurofyziológie a neuroanatómie.
Nové objavy tak dali priestor vzniku moderných fyzioterapeutických metód i novému poňatiu liečby ako takej. A tak vznikol odbor fyzioterapie v podobe, ako ju poznáme dnes.
Rehabilitácia verzus fyzioterapia
Tieto dva pojmy sa v našom článku budú objavovať pomerne často. Venujme im preto trochu viac priestoru.
Rehabilitácia sa skladá z piatich častí:
- pracovnej
- sociálnej
- technickej
- liečebnej
- pedagogickej
Spoločne tým vytvárajú koncept tzv. ucelenej rehabilitácie. Každá z týchto zložiek má svojich odborníkov, ktorí ju zastrešujú a všetci spoločne utvárajú tzv. multidisciplinárny tím.
Fyzioterapia spadá spoločne s ergoterapiou, klinickou logopédiou a psychológiou do zložky tzv. liečebnej rehabilitácie.
Tým sa dostávame k odpovedi na našu otázku. Fyzioterapia a rehabilitácia nie sú synonymá. Rehabilitácia je nadradený pojem pre fyzioterapiu a ich významy by sa nemali zamieňať.